Jiří Žáček slabikar Karel Urban

Na svém webu napsal: Čím je pro mne poezie? Způsobem myšlení, myšlení hlavou i srdcem. Autor poezie pro děti (ale i dospělé). Z poezie mu nejvíce vyhovuje písňový žánr, jak sám říká. Maminka mu zpíval písničky smutné, babička prý rozpustilé.  Oceňován za všech režimů: má jak zasloužilého umělce udělovaného za komárů, tak medaili za zásluhy, kterou uděluje režim současný. Žáček si kouřením přivodil rakovinu hrtanu, přišel o hlasivky. Naučil se mluvit jícnovým hlasem. Poezii považuje za způsob, jak obnovit vnitřní harmonii ve světě plném disharmonie. A jeho básničky jsou proto radostné. Přesto i on si to schytal za svou básničku o maminkách ve svém slabikáři. Zaveršoval:

   K čemu jsou holky na světě?
   Aby z nich byly maminky,
   aby se pěkně usmály
   na toho, kdo je malinký.

Nevinný text nezkousli genderoví bojovníci, kterým se zdá, že báseň přispívá ke stereotypu vnímání ženy. Snad nás díky Žáčkově básni nečeká nová dívčí válka. Přitom v minulosti byl Žáčkův Slabikář oceněn například Zlatou stuhou (1993) nebo Cenou Comeniana. Učebnice obsahuje slabiky a slova pro nácvik uvědomělého čtení, dětské básně, říkanky a krátké příběhy s častou frekvencí přímé řeči. 
Na svém obrázku představuje kreslíř Karel Urban 
Jiřího Žáčka jako Světlonoše,
který vnáší radost do našich temných životů svojí moudrou tvorbou.


Dívčí skupina Pastelky v letech 1994 až 1996 Žáčkovy verše zpopularizovala. Nejslavnější se stala písnička Beruško, půjč mi jednu tečkuSlova jsou od Jiřího Žáčka. Jedná se výběr  šesti krátkých nezávislých básniček z Aprílové abecedy, které spojil do jedné písničky učitel Jan Kováč ze základní školy Bílovice nad Svitavou. Písničku napsal v roce 1986, a o mnoho let později ji se souhlasem Jiřího Žáčka i Jana Kováče nazpívaly Pastelky. V roce 1995 tato zhudebněná básnička stala druhou v hitparádě Eso na Nově. Beruška dodnes zůstává hitem s několika miliony shlédnutí.

slabikar jiří žáček pastelky Pastelky s Beruškou naposled
 Deník Rovnost 10.6.1996:
 Dětská skupina Pastelky se ve středu 12. června v 8:30 a v 10:30 v brněnském Divadle Bolka Polívky     načas rozloučí se svými příznivci. Derniéru bude mít jejich úspěšný pořad Berušky. Pastelky jsou čtyři   desetileté holky. Jejich repertoár tvoří rytmické písně na texty Jiřího Žáčka. Od roku 1994 odehrály na   30 koncertů, natočily televizní klip Beruška, ve vydavatelství Fine art vydaly   kazety a zpěvník.   Připravují pravidelný televizní pořad Studio pastelky, který si budou děti sami uvádět.

 


Zhudebněné básničky Jiřího Žáčka nazpívali také:
*Michal Prokop a Framus Five: Blues o spolykaných slovech
*Karel Plíhal: Negalantní kuplet o posledním zvonění
*Jitka Molavcová & spol.: Kapr v kapradí, Páv a doktor Gráf
*Petra Černocká: Má málo kuráže
*Jana Koubková: Blues pro Janu K., 
*Nevím:  Škaredý holkyZhudebnění poezie sám Jiří Žáček uvedl jako jeden ze způsobů, jak poezii zpřístupnit generaci, která poetická není.

 

 

Slabikář pro dospělé žáky